Why Learning Math is Important


Milk at the this Wal*Mart store is $2.25 a gallon, or 2 for $5. A half-gallon of milk is $2.47. What would your purchase be? Link -via Bits and Pieces

Newest 5
Newest 5 Comments

Wal-mart has been carelessly doing this for years. God only knows how things actually ring up. I won't purchase something there if this funny business is going on.
Abusive comment hidden. (Show it anyway.)
I work in an independent health food store in Northern Arkansas and we're constantly hearing how we're "just like Wal-Marts", typically because we've either moved something to expand product line or the customer just can't remember where it is. But I seriously fail to see how we're exactly like a corporation that pulls all kinds of ridiculous schemes from top to bottom, just like this one, not to mention sells mostly unhealthy food at prices that really are not that cheap when you're stuck in a town without many other options.
Abusive comment hidden. (Show it anyway.)
"I hope people can figure out how this theoretical example plays in their own lives."

Yes, I have figured out exactly how this theoretical example plays in my life: it doesn't, because I don't throw milk away 4 days after buying it. Awesome.
Abusive comment hidden. (Show it anyway.)
Commenting is closed.





Check out Twaggies' very funny clip:

Om Nom - Twaggies by Twaggies
Email This Post to a Friend
"Why Learning Math is Important"

Separate multiple emails with a comma. Limit 5.

 

Success! Your email has been sent!

close window