A Math Puzzle: Something's Not Quite Right Here ...

Something is not quite right with the pic above. Can you figure it out?

Here's the story from Consumerist: Link

Newest 5
Newest 5 Comments

The little devil on my left shoulder makes me do that in my store : it works!

Promotion, end-stand merchandising, any sales, DOES NOT warranty a better price ; keep your eyes open dear consumer, and please come again! :D
Abusive comment hidden. (Show it anyway.)
That is why I always look for the price per unit that is usually found on the tag in the corner. If I can't find it on the tag, I pull out my cell phone's calculator and figure out the price per unit. It's a great money saving activity.
Abusive comment hidden. (Show it anyway.)
Only time I've ever encountered items in Walmart ending in $.00 was when they were on sale. It seems to me that the individual units are on clearance sale, and the two packs are just on promotional pricing. At full price, the two pack would be cheaper than buying two individual deodorant sticks.
Abusive comment hidden. (Show it anyway.)
Commenting is closed.

Email This Post to a Friend
"A Math Puzzle: Something's Not Quite Right Here ..."

Separate multiple emails with a comma. Limit 5.


Success! Your email has been sent!

close window

This website uses cookies.

This website uses cookies to improve user experience. By using this website you consent to all cookies in accordance with our Privacy Policy.

I agree
Learn More